Darbo laiko apskaitos ir valdymo sistemos Grownu pavyzdys

Darbo laiko apskaitos režimai

Lietuvoje vyrauja 5 darbo laiko apskaitos režimai, tad šiame puslapyje juos ir apžvelgsime. Kviečiame susipažinti su Grownu personalo valdymo sistema skirta Jūsų įmonės darbo laiko apskaitos valdymui bei optimizavimui pagal skirtingus darbo laiko apskaitos režimus. Sistemos dėka kiekviena darbo minutė bus suplanuota, įregistruota ir apskaityta.

Darbo laiko apskaitos mobilios programėlės pavyzdys Grownu APP

Darbo laiko apskaita telefone

Darbo laiko registravimas bei įrašų registras kiekvieno darbuotojo telefone. Planuokite įmonės darbą, kūrkite darbuotojų darbo pamainas ir apskaitykite darbuotojų darbo laiką pagal savo įmonės darbo laiko apskaitos režimą su Grownu.

Darbo laiko apskaita: ar žinojote, kad galite rinktis iš 5-ių darbo laiko režimų?

Įprastu vadinamas darbo grafikas, kai dirbama nuo pirmadienio iki penktadienio, iš tiesų nėra jau toks dažnas. Nemažai žmonių dirba įmonėse, kur reikalingas nepertraukiamas procesas, todėl darbai yra pamaininiai. Darbas iš namų, išpopuliarėjęs pastaraisiais metais, taip pat pakeitė nemažos dalies darbuotojų ir darbdavių požiūrį į darbo laiką. Tie, kas turi vaikų, dažnai savo darbo grafiką derina su darbdaviu, kad galėtų ryte vaikus nuvežti į darželį ar mokyklą, o po jų – paimti ir parvežti namo; taigi jie taip pat nedirba tik intervale tarp 8 ir 17 val. Todėl šiame straipsnyje norime papasakoti apie tai, kokie 5 darbo laiko režimai šiuo metu yra numatyti Darbo kodekse.

Nekintantis režimas

Tai yra nekintančios darbo dienos ar pamainos trukmės ir darbo dienų per savaitę skaičiaus režimas. Paprastais žodžiais kalbant, tai toks režimas, kai kiekvieną savaitę dirbama tomis pat dienomis ir po tiek pat valandų. Tai darbo režimas, kurio metu, dažniausiai, yra susitariama dėl darbo nuo pirmadienio iki penktadienio po 8 valandas per dieną. Taip per visą savaitę yra išdirbama 40 val. – maksimalus pilno etato valandų skaičius.

Suminės apskaitos režimas

Tai darbo grafikas, kuris dažniausiai taikomas pamainomis dirbantiems darbuotojams. Laiko registravimas tokiu atveju vykdomas tam tikrą laikotarpį (iki 3 mėn.) ir per jį turi būti išdirbama – jei dirbama pilnu etatu – po 40 val. per savaitę. Tačiau šios valandos gali būti perkeliamos iš vienos savaitės į kitą. Dirbant tokiu grafiku, svarbi personalo valdymo sistema ir pamainų planavimas, kad būtų galima užtikrinti, jog nebus pažeisti maksimalaus darbo laiko reikalavimai. Pamainų planavimas darbui taip pat turi užtikrinti ir minimaliojo poilsio trukmės reikalavimus, numatytus Darbo kodekse.

Lankstus darbo grafiko režimas

Lankstus darbo grafikas, dažniausiai, yra sudaromas iš dviejų dalių. Pirma, darbdavys nustato, kokiomis fiksuotomis valandomis darbuotojas turi būti darbovietėje. Antra, likusias darbo valandas darbuotojas paskirsto savo nuožiūra ir atlieka darbą prieš ar po paskirtų fiksuotų valandų. Jei taip sutariama su darbdaviu, vieną dieną neišdirbtas darbo valandas galima perkelti ir į kitą dieną. Tokiu atveju nuolatinis darbo laiko stebėjimas labai padeda susekti laiką ir užtikrinti, kad yra išdirbamas reikiamas kiekis valandų.

Suskaidytos darbo dienos režimas

Šis grafikas primena nekintančios darbo dienos grafiką, tik vietoje įprastos pietų pertraukos yra ilgesnė pertrauka (ilgesnė nei 2 val.), kurios metu darbuotojas gali palikti darbovietę. Pavyzdžiui, darbo diena gali atrodyti taip: 4 valandos darbo, 3-jų valandų pertrauka ir tada vėl 4 valandos darbo. Šis darbo režimas dažnai taikomas klientų aptarnavimo srityje, kur būdingas klientų srautų nevienodumas. Patogi personalo valdymo sistema gali padėti lengviau suplanuoti darbo grafikus skirtingiems darbuotojams ir efektyviai sekti laiką.

Individualus režimas

Tai pats lanksčiausias darbo režimas. Jis dažniausiai tinkamas įvairių sričių specialistams, biurų darbuotojams, kurių atliekamas darbas nepriklauso ar mažai priklauso nuo kitų kolegų, jiems nereikia bendrauti su klientais nustatytomis biuro darbo valandomis. Dėl konkretaus darbo grafiko tarpusavyje susitaria darbdavys ir darbuotojas. Svarbu laikytis Darbo kodekse numatytų taisyklių dėl maksimalios darbo laiko trukmės ir minimalių poilsio reikalavimų. O visa kita – susitarimo reikalas. Pasirinkus tokį darbo režimą, dažniausiai, darbo laiko apskaita patikima pačiam darbuotojui.

Darbo laiko registravimas: ką svarbu atsiminti

Pagal Darbo kodeksą darbdavys gali parinkti arba darbuotojas gali pageidauti dirbti pagal vieną iš 5-ių darbo laiko režimų:

  • Nekintančios darbo dienos ar pamainos trukmės ir nekintančio darbo dienų skaičiaus

    Pagal šį režimą, darbuotojas visada dirba tokiu pačiu grafiku: nesikeičia nei darbo dienos trukmė, nei darbo dienų skaičius per savaitę.

  • Suminė darbo laiko apskaita

    Numatomas apskaitinis laikotarpis, per kurį reikia išdirbti reikiamą valandų skaičių. Tačiau to laikotarpio metu galima dirbti ir daugiau, ir mažiau valandų per savaitę. Maksimalus apskaitinis laikotarpis gali būti 3 mėnesiai.

  • Lankstus darbo grafikas

    Tai mišrus darbo grafikas, kai dalį dienos darbuotojas dirba biure, o kitą dalį – gali dirbti savo nuožiūra prieš numatytas darbo valandas ar po jų. Tokiu atveju laiko stebėjimas ir registravimas tenka pačiam darbuotojui.

  • Suskaidytos darbo dienos režimas

    Tai darbo grafikas, kai vietoje įprastos pietų pertraukos yra numatyta ilga – ilgesnė nei 2 val. trukmės – pertrauka, per kurią darbuotojas gali palikti darbo vietą.

  • Individualus darbo laiko režimas

    Tai pats lanksčiausias darbo grafikas, nes dėl konkrečių darbo valandų darbuotojas ir darbdavys gali susitarti savo nuožiūra. Čia svarbus darbo laiko stebėjimas, kad nebūtų pažeistas minimaliojo poilsio laiko reikalavimas ir nebūtų dirbama ilgiau nei numatyta maksimali darbo laiko trukmė.

Apie visus galimus Grownu darbo laiko apskaitos sprendimus skirtus sklandžiai darbo laiko apskaitai atlikti, darbo laiko stebėjimui įgyvendinti, galite plačiau paskaityti Grownu darbo laiko apskaitos sprendimų puslapyje.

Popierinis lėktuvėlis nešantis žinutę

Susisiekti su Grownu komanda

Susisiekite ir pradėkite planuoti pamainas bei registruoti darbo laiką dabar!

Pasitikrinkite ar Grownu jums tinka nemokamai išbandydami pilnai veikiančią versiją!

Nereikia kredito kortelės. Nereikia įdiegti programinės įrangos.

IŠBANDYTI NEMOKAMAI